Байерн се настани на европейския трон за шести път в историята си

Байерн Мюнхен спечели Шампионската лига! Баварците се наложиха с 1:0 над ПСЖ във финала и триумфираха за 6-и път в своята история с трофея. Немският тим стигна до успеха след победно попадение на Кингсли Коман в 59-ата минута. Той се възползва от прекрасно центриране на Джошуа Кимиш и с прецизен удар матира Навас, за да донесе трофея на своите.

Така след финалите през 1974, 1975, 1976, 2001, 2013, титлата отново става притежание на Байерн.

На стадион "Луш" в Лисабон, баварците изиграха изключително правилно и тактически грамотен мач, което ги изведе до успеха.

Срещата започна равностойно, като и двата тима прибегнаха до висока преса още от първия съдийски сигнал. Първият изстрел към една от двете врати дойде е 6-ата минута, когато Тиаго Алкантара би неточно. В 14-ата Мбапе нахлу в полето на съперника, но  Горетцка успя да го блокира. Секунди по-късно младият французин беше спрян и от Йошуа Кимих. В 18-ата минута дойде и първото 100-процентово положение и то пак беше на сметката на ПСЖ. Тогава Неймар се отскубна сам срещу Нойер, но вратарят успя да спаси.

В 22-ата минута пък се откри най-чистото положение за Байерн през първата част. Тогава Левандовски получи трудна топка в наказателното поле, овладя я, обърна се и стреля технично. Топката обаче се отклони от страничната греда и беше изчистена. Секунди по-късно и парижани имаха добра възможност. Тимът на Тухел разигра добре и Ди Мария се озова в добра позиция. Аржентинецът обаче стреля над вратата. В 28-ата минута след корнер за ПСЖ, топката бе изчистена, но удара на Ерера мина в аут. В самия край на първото полувреме, груба грешка на защитата на Байерн, можеше да завърши с гол, но Мбапе стреля слабо от чиста позиция. Секунди след това прострелно центриране пред вратата на Навас можеше да затрудни французите, но стражът бе внимателен. В заключителните секунди, германците поискаха дузпа за фаул срещу Алфонсо Дейвис, но такъв не бе отсъден от Орсато.

Второто полувреме започна без чисти положения пред двете врати. В 52-ата минута пък напрежението си каза думата. Тогава Серж Гнабри изрита Неймар, заради което пък Паредес му налетя. Арбитърът охлади страстите с два дължи картона.В следващите игрови епизоди Байерн взе инициативата. Така се стигна до 59-ата минута. Продължителна атака на Байерн завърши с меко центриране на Кимих, на втората греда, където Кингсли Коман прецизно с глава направи резултата 1:0 за баварците и наказа бившия си тим.

Минута след гола Левандовски бе близо до втори гол, но все пак защитата на ПСЖ изчисти. В 65-ата минута Ди Мария центрира, Мбапе се опита да изненада Нойер, като пропусна кълбото, но стражът лови. В 70-ата минута вратарят на Байерн бе на мястото си. Ди Мария пусна триково към Маркиньос, но стражът внимаваше и лови. Очаквано в следващите минути ПСЖ взе инициативата. Въпреки това парижани така и не стигаха до чисти положения пред вратата на съперника.

Във втората минута на продължението френският тим направи скоростна контра. Мбапе пуска към Неймар, който се опита да шутира, кълбото мина през няколко играчи и мина покрай вратата в аут. Това бе и последното положение в мача.

Освен всичко друго Байерн стана и първият отбор, който печели трофея след 11 победи от 11 мача.

ПСЖ - БАЙЕРН 0:1

0:1 Коман (59)

ПСЖ: Навас, Кеерер, Силва, Кимпембе, Бернат (80-Курзава), Маркиньос, Ерера (72-Дракслер), Паредес (65-Верати), Ди Мария (80-Чупо-Мотинг), Неймар, Мбапе

БАЙЕРН: Нойер, Кимих, Боатенг (25-Зюле), Алаба, Дейвис, Горетцка, Тиаго (86-Толисо), Гнабри (69-Коутиньо), Мюлер, Коман (68-Перишич), Левандовски

Стадион: "Луш", Лисабон

Съдия: Даниеле Орсато (Италия)